Smartfon wodoszczelny

0
976

Producenci telefonów szukają cały czas nowych funkcjonalności dzięki którym przyciągną użytkowników do telefonów swojej marki. W ostatnich latach bardzo popularne stało się wyposażanie telefonu w certyfikat wodoodporności co pozwoli na wykorzystanie go w najtrudniejszych warunkach bez obawy o uszkodzenie.

Smartfon wodoszczelny

Smartfon wodoszczelnyNależy pamiętać że smartfon wodoodporny to nie to samo co smartfon wodoszczelny. Rozróżniamy kilka stopni ochrony przed wodą. Mówi o tym polska norma PN-EN 60529:2003. Jest ona tłumaczeniem normy międzynarodowej, tak więc standardy są na całym świecie takie same. Poszczególne stopnie od 0 do 8 mówią o tym w jak dużym stopniu urządzenie jest chronione od działania wody. I kolejno: 0 oznacza brak ochrony, 1 chroni przed kroplami wody, a kończymy na stopniu 8 który chroni przed ciągłym zanurzeniem w wodzie. Najpopularniejszym i najlepszym rozwiązaniem będzie smartfon z certyfikatem IP68.

Obecnie produkowane flagowe modele jak np. Samsung Galaxy S10, Galaxy Note 9, Huawei P30 Pro, Iphone XS czy Sony Xperia 1 posiadają taki certyfikat i w przypadku ich zakupu możemy nie obawiać się że telefon zostanie uszkodzony poprzez zalanie czy zanurzenie. Jest to bardzo przydatne jeśli chcemy korzystać z niego podczas wyjazdów nad morze czy nad jezioro i używać go na plaży. Powoduje to jednak że nie musimy martwić się o telefon również podczas deszczowej pogody czy przy używaniu np. na basenie.

Certyfikat wodoszczelności

Wydanie certyfikatu wodoszczelności jest kosztownym procesem i wielu producentów deklaruje że ich telefony są wodoodporne ale nie posiadają one odpowiednich certyfikatów. Warto w takim przypadku uważać, ponieważ uszkodzenie wodą nie będzie objęte gwarancją i możemy narazić się na duże koszty w przypadku zalania telefonu.
Jeszcze kilka lat temu jedynymi telefonami posiadającymi taki certyfikat wodoszczelności były pancerne telefony produkowane przez takie marki jak CAT, czy Hammer specjalnie dla osób pracujących na budowach czy w innych trudnych warunkach. Obecnie flagowe modele posiadają najwyższy stopień ochrony IP68, a smartfony ze średniej półki posiadają również certyfikat np. IP53 który chroni przed natryskiem wody co uchroni nas przed uszkodzeniem telefonu gdy będziemy używać telefonu np. podczas deszczowej pogody.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here