Wyświetlacze w smartfonach – jaki typ warto wybrać?

0
886
Wyświetlacze w smartfonach

Wyświetlacze to kluczowe elementy w konstrukcji każdego telefonu komórkowego. Od typu zastosowanego wyświetlacza zależeć będzie wiele rzeczy. Wśród nich – znajduje się sama przyjemność z korzystania z danego telefonu. Poszczególne typy wyświetlaczy mogą bowiem lepiej lub gorzej radzić sobie z takimi zadaniami jak odwzorowywanie barw czy szeroki lub wąski kąt widzenia. Ponadto, ważnymi kryteriami wyboru są rozdzielczość danego ekranu oraz jego ogólny rozmiar.

Ekran w Twoim smartfonie – rozmiar i inne kluczowe parametry

Ekrany w smartfonach można podzielić na kilka podstawowych typów. Najczęściej, wymieniane są trzy: (1) LCD/TFT/TN, (2) IPS. (3) OLED. Każdy ma swoje unikatowe słabe i mocne strony, które warto wziąć pod uwagę w czasie dokonywania zakupu.

Pierwszą grupę tworzą ekrany ciekłokrystaliczne, czyli ekrany typu LCD. Ich zdecydowaną zaletą jest stosunkowo niska cena, zwłaszcza w porównaniu z innymi modelami ekranów. Wynika ona oczywiście z dość niskich kosztów produkcji. W rezultacie – ekrany takie stosowane są w urządzeniach z niskiej półki cenowej. Oferują też niezbyt rozbudowaną kolorystykę oraz dość wąski kąt widzenia. Przez to, wyświetlane treści wizualne tracą na jakości, zwłaszcza gdy spogląda się na ekran pod niewłaściwym kątem.

Ekrany IPS również należą do rodziny ekranów LCD, jednak odznaczają się zdecydowanie wyższymi parametrami wyświetlania. Przede wszystkim – są w stanie zaoferować niezwykle szerokie kąty widzenia, sięgające nawet do 178 stopni (w poziomie jak i pionie). Ponadto, odwzorowanie barw na ekranach IPS jest niezwykle żywe i autentyczne. Warto jednak pamiętać, że w kategorii ekranów IPS znajdują się urządzenia o różnej jakości, dlatego warto wybierać przede wszystkim produkty bardziej wartościowe, by uniknąć rozczarowania.

Ekrany typu OLED można podzielić na dwie podkategorie, oznaczane jako AMOLED orz super AMOLED. Przede wszystkim – nie są to ekrany ciekłokrystaliczne, lecz wykorzystujące mechanizm organicznych diod elektroluminescencyjnych. Oznacza to, że ekran nie wymaga dodatkowe źródła podświetlenia, a prezentowane treści graficzne będą miły wysoki kontrast oraz głębię barw. Ekrany OLED świetnie sprawdzają się także w prezentowaniu grafik i zdjęć w tonacjach czerni, której głębie świetnie odzwierciedlają.

Ponadto, znaleźć możesz wyświetlacze dedykowane dla innych grup produktów. Super LCD to wyświetlacze stosowane w HTC, odznaczające się zmniejszonym odbiciem światła i energooszczędnością. Wyświetlacze Retina są natomiast stosowane w urządzeniach marki Apple.

Gdzie kupować wyświetlacz do smartfonów?

Wyświetlacze to urządzenia stosunkowo drogie, dlatego kupując je, warto zdać się na pomoc uznanych dostawców i producentów. Do takich należy hurtownia artykułów dla smartfonów GSMOK. W jej ofercie znajdziesz wyświetlacze o rozmaitych rozmiarach, proporcjach, technologii, kącie patrzenia oraz innych parametrach.

Znajdziesz zarówno wyświetlacze gotowe do zamontowania w swoim modelu telefonu, (np. niezwykle popularny komplet dla Samsunga Galaxy A50: https://gsmok.pl/wyswietlacz-lcd-panel-dotykowy-komplet-samsung-a505-galaxy-a50-czarny-z-ramka-gh82-19204a-gh82-19713a-gh82-19711a-oryginal-service-pack-a82881), jak i poszczególne elementy konstrukcyjne wyświetlacza.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here