Dyski twarde ssd i hdd

0
1744

Jaki dysk twardy wybrać? To pytanie zadaje sobie wiele osób. W tym poradniku postaramy się przybliżyć Wam kwestię wyboru odpowiedniego dysku twardego SSD i HDD. Ale zaraz, czym właściwie jest oznaczenie SSD i HDD?

Dysk HDD

Dysk HDD to skrót od angielkiego wyrażenia „hard disk drive„, czyli „napęd dysku twardego”. Dysk HDD to (jak sama nazwa wskazuje) napęd. W napędzie tym umieszczone są specjalne obracające się z zawrotną prędkością (6000-8000 obrotów na minutę) magnetyczne nośniki (dyski). Są one krystalicznie czyste, gdyż jakiekolwiek zabrudzenia -nawet kurz- na nich spowodowałyby, że dysk przestałby poprawnie funkjonować.

Dysków tych zazwyczaj jest między 2, a 6 – jest to zależne od pojemności dysku. Wartym zaznaczenia jest to, że dyski HDD są czułe na uszkodzenia mechaniczne. Oznacza to, że nawet przy niewielkim upadku może dojść do nieodwracalnego uszkodzenia i co za tym idzie, utracenia danych. Dysk HDD były pierwszymi dyskami, jakie stosowane były w komputerach. Pojemność pierwszego dysku to około 5 MB. Dzisiejsze dyski posiadają pojemność nawet do 16 TB = 16000 GB. 16000 GB to bagatela 16000000 MB.

Oznacza to, że współczesne dyski HDD mogą osiągać pojemność nawet do ponad 3000000 razy większą od pierwszych dysków. Wadą dysków HDD jest czas dostępu do plików – jest on znacznie większy niż w przypadku dysków SSD. Ostatnią zaletą dysków HDD jest ich cena – są znacznie tańsze od dysków SSD.

Dysk SSD

Nazwa dysk SSD, czyli inaczej dysk półprzewodnikowy wzięła się od angielskiego „solid-state-drive”. Nazwa akcentuje, że dysk SSD nie zawiera ruchomych elementów. Oznacza to więc, że w przeciwieństwie do dysku HDD, dysk SSD działa podobnie jak znany nam dobrze pendrive. Dzięki temu znacznie zwiększa prędkość dysku i czas dostępu do plików. Są one także znacznie cichsze i są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Dzięki temu nawet przy upadku dyskowi SSD nie powinno się nic stać. Bardzo ważną kwestią dla niektórych osób będzie także zakres temperatur pracy. Dyski SSD mogą pracować przy temperaturze od -30°C, aż do ponad 80 °C. Dzięki temu, możliwe jest na przykład stosowanie dysków SSD na mrozie, czy w upale. Nie mniej jednak, dyski SSD są drogie. Cena za 1 GB pamięci SSD jest znacznie wyższa, niż cena za 1 GB pamięci HDD.

Jaki dysk twardy wybrać?

Skoro poznaliśmy już rodzaje dysków, pora by w końcu zdecydować się na któryś z nich. Rozważmy dwa przykłady.

Jaki dysk do komputera stacjonarnego?

Kiedy używamy komputera w domu nie musimy martwić się o uszkodzenia mechaniczne. Przemawia to za dyskami HDD – są znacznie tańsze. Posiadają one jednak pewną wadę – mają długi czas dostępu do plików. Nie warto jednak wybierać samego dysku SSD. Warto kupić zarówno dysk SSD na system i najważniejsze aplikacje, a także dysk HDD na dane. Warto w tym miejscu nadmienić, że często kupowanie nowych dysków mija się z celem.

Czasem zamiast kupować nowy dysk lepiej jest wybrać poleasingowy, w pełni sprawny dysk z oferty sklepu komputerowego shoplet.pl. Sklep shoplet.pl posiada w swojej ofercie zarówno dyski SSD, jak i HDD. Dzięki takiemu rozwiązaniu zaoszczędzimy dużo pieniędzy, a dostaniemy ten sam wysokiej jakości sprzęt. Podsumowując więc, do komputera stacjonarnego najlepiej wybrać dysk SSD na system i najważniejsze programy oraz dysk HDD na pozostałe aplikacje i dane.

Jaki dysk do laptopa?

Na to pytanie nie da się odpowiedzieć jednoznacznie. Wszystko zależy od tego do czego używamy laptopa oraz czy często go przenosimy. Wszyscy programiści, koderzy, graficy, architekci itd. potrzebować będą pojemnego dysku SSD. Z resztą ogromną zaletą wykorzystania dysku SSD w laptopie jest to, że nie jest słyszalny w trakcie pracy.

Ponadto laptop, który często będzie przenoszony nie powinien – ze względu na możliwe uszkodzenia mechaniczne – posiadać dysku HDD. Sklep shoplet.pl ma w swojej ofercie dyski, które zadowolą nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Źródło: https://shoplet.pl/15-dyski-i-napedy

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here