Karta microSD do telefonu – oznaczenia na kartach pamięci

0
41
Karta microSD do telefonu

Obecnie na rynku mamy bardzo duży wybór przeróżnych kart pamięci. Różnią się od siebie nie tylko pojemnością, ale także klasami szybkości. Oznaczenia informujące o tych parametrach znajdziemy na każdej karcie. Jak je rozszyfrować? Poznaj wszystkie parametry, którymi oznaczona jest każda karta microSD do telefonu.

MicroSD do telefonu, a może microSDXC – rodzaje kart pamięci

Być może nie każdy zwraca na to uwagę, ale obecnie najczęściej spotykana karta microSD do telefonu, to tak naprawdę karta microSDXC. Istnieje bowiem podział kart pamięci. Pierwsze nośniki microSD miały maksymalnie 2 GB pamięci. Dzisiaj jednak nie spotkamy ich już w sklepach. Karty microSDHC mogą zapisywać aż do 32 GB danych w systemie zapisu plików FAT32. Oznacza to, że pojedynczy plik może mieć maksymalnie 4GB.

Obecnie najbardziej popularne i szeroko dostępne są karty SDXC, które pozwalają na zapis danych aż do 2 TB, przy czym ich system pamięci to exFAT. Dzięki temu karty te mogą zapisywać pojedyncze pliki, których pojemność może wynosić tyle, ile pojemność samej karty.

Ostatni rodzaj – karty SDUC mają pozwolić na przechowywanie aż 128 TB danych, jednak wciąż nie ma ich jeszcze na rynku.

Jaka jest obecnie największa karta pamięci do telefonu? Pamiętajmy, że maksymalna wielkość karty microSD to jedno. Współczesne smartfony najczęściej umożliwiają rozszerzenie pamięci telefonu do maksymalnie 1TB. Warto o tym pamiętać, wybierając najlepszą kartę pamięci do telefonu.

Karta microSD do telefonu – oznaczenia prędkości

MicroSD do telefonu może mieć kilka różnych oznaczeń dotyczących prędkości, dlatego warto wyjaśnić je wszystkie.

  • X – obecnie już praktycznie nie znajdziemy tego oznaczenia na najnowszych kartach. System oznaczony tą literką określał minimalną, stałą szybkość zapisu. Samo X oznaczało 150 KB/s. Jednak na kartach był zapisywany odpowiedni mnożnik, np. 100x oznaczało 15 MB/s.
  • C – system oznaczeń stosowany do dziś, który informuje o klasie prędkości. C2, C4, C6 oraz C10 oznaczają odpowiednio minimalną szybkość zapisu równią 2 MB/s, 4 MB/s, 6 MB/s oraz 10 MB/s.
  • U – nowszy system oznaczeń, dotyczący głównie kart microSDHC i microSDXC. Przykładowo U1 oznacza minimalną prędkość 10 MB/s, a U3 30 MB/s.
  • UHS – to również oznaczenie dotyczące prędkości – tym razem jednak maksymalnej. Odpowiednio UHS-I oznacza maksymalną prędkość 104 MB/s, UHS-II – 312 MB/s, a UHS-III – 624 MB/s.

Są jeszcze dwa dość istotne oznaczenia: V i A. Pierwsze z nich odnosi się do nagrań wideo. Możemy spotkać oznaczenia: V6, V10, V30, V60, V90, gdzie V6 oznacza minimalną i stałą prędkość zapisu 6 MB/s, a V90 – 90 MB/s. A1 i A2 odnoszą się z kolei do klasy wydajności obsługi przeróżnych gier i aplikacji. A1 informuje o odczycie losowym na poziomie 1500 IOPS, a A2 4000 IOPS (liczba operacji na sekundę). Parametr ten jest istotny przede wszystkim dla telefonów czy tabletów, nie znajdziemy go więc na większych kartach SD, wykorzystywanych w aparatach czy kamerach.

Dobra karta pamięci do telefonu to np. model oferujący szybki odczyt i zapis U3 oraz Class 10, który dodatkowo zapisuje filmy 4K z prędkością UHS-I, V30 i ma klasę wydajności A2. Taka jest np. karta microSD Samsung PRO Plus 2023, która oferuje odczyt do 180 MB/s i zapis do 130 MB/s*.

Artykuł przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska

* Prędkości odczytu i zapisu oparte na wewnętrznych testach przeprowadzanych w kontrolowanych warunkach. Rzeczywiste prędkości mogą być inne, w zależności od pojemności karty.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here