Ewolucja drukarek komputerowych – jakie rozwiązanie wybrać?

0
1605
Ewolucja drukarek komputerowych - jakie rozwiązanie wybrać?

Drukarki to jedne z najpowszechniejszych urządzeń peryferyjnych, zasłużenie cieszących się popularnością i uznaniem. Możliwość szybkiego, a co ważniejsze taniego uzyskania wydruków jest wartością docenianą zarówno przez duże firmy, jak i użytkowników indywidualnych.

Jak drukarki zdobywały rynek

Historia drukarek liczy sobie już niemal 100 lat, choć dokładna data narodzin jest trudna do określenia. Część historyków szacuje ją na początek XX wieku, kiedy to pojawił się dalekopis umiejący zamienić sygnały alfanumeryczne na postać drukowaną, inni uważają, że dopiero rok 1937 i odkrycie sposobu nanoszenia druku za pomocą ładunków elektrostatycznych można traktować jako zalążek współczesnych urządzeń drukujących. Rzeczywiście, technologia ta stanowi podstawę działania kserokopiarek, jest też ściśle powiązana z zasadą funkcjonowania współczesnych drukarek laserowych.

Pierwsze drukarki były urządzeniami tak drogimi, że firmy je wytwarzające nie sprzedawały swoich produktów, lecz udostępniały chętnym w formie wynajmu. Rozwój technologii zaowocował zmniejszeniem kosztów produkcji, a to przyczyniło się do spopularyzowania i upowszechnienia tej formy druku. Obecnie pięć firm, czyli Hewlett Packard, Canon, Epson, Brother i Xerox dzieli między siebie niemal 90% rynku. 

Dominują trzy technologie – druk igłowy, laserowy i atramentowy. Drukarki igłowe, jeszcze kilkanaście lat temu będące najczęściej spotykanymi urządzeniami, dziś realizują się w specyficznych zastosowaniach, wymagających na przykład  jednoczesnego wydruku wielu kopii, czy też wytwarzania etykiet w ilościach przemysłowych.

Druk atramentowy, czyli jakość na wyciągnięcie ręki

W domach i biurach królują urządzenia atramentowe. Oferują one bardzo wysoką jakość druku, są przy tym ekonomiczne i proste w obsłudze. Zasada ich pracy polega na wystrzeliwaniu kropel barwnika na kartkę papieru, przy czym słowo “kropla” może być tu nieco mylące. 

Zazwyczaj średnica dysz to zaledwie kilkadziesiąt mikronów, a więc dostrzeżenie pojedynczego punktu możliwe jest jedynie przy użyciu mikroskopu o dużej mocy. Barwny obraz powstaje dzięki zmieszaniu w odpowiednich proporcjach czterech podstawowych kolorów – cyjanu, magenty, żółtego i czarnego. 

Najpopularniejsze urządzenia posiadają dwa zasobniki na tusz, jeden z kolorem czarnym, którego zużycie jest największe podczas codziennej eksploatacji i drugi, podzielony na sektory mieszczące pozostałe barwniki.

Na rynku znajdziemy też drukarki wyposażone w cztery osobne kartridże dla każdej z barw, a urządzenia dedykowane do obsługi wymagających prac graficznych mogą posiadać sześć i więcej takich zasobników. Niezależnie jednak od zastosowanych rozwiązań tusz, wcześniej czy później, kończy się i wymaga uzupełnienia. 

Przed użytkownikiem pojawia się wybór dobrze znany właścicielom samochodów – można udać się do autoryzowanego punktu sprzedaży i wydać niemałe kwoty na materiały eksploatacyjne sprzedawane przez producenta, można też skorzystać z oferty tańszych zamienników, co jednak budzi obawy o jakość i trwałość takich produktów. 

Optymalnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z propozycji dostępnej pod adresem Magusz.com.pl. Znajdziemy tu zarówno asortyment oryginalny, jak i wyselekcjonowane zamienniki renomowanych dostawców. Bogata oferta umożliwi dobór dopasowany do potrzeb i preferencji, a przy tym pozwoli na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy. Warto korzystać ze sprawdzonych rozwiązań.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here