Jaki tablet graficzny

0
1711
jaki tablet graficzny

Tablety kojarzą się nam przede wszystkim z multimedialną rozrywką. I faktycznie większość użytkowników używa tablety właśnie w tym celu. Idealnie sprawdzają się do oglądania filmów w podroży, grania w gry czy przeglądania portali społecznościowych. Posiadają nieco większe ekrany do smartfonów a są równie poręczne. To właśnie zdecydowało o ich popularności. Niektórzy jednak używają tabletów w celach zarobkowych. Są to różnego rodzaju graficy, którym dużo łatwiej jest projektować grafikę na tablecie niż przenosić wykonane rysunku z papieru do postaci cyfrowej. Takich specjalistycznych tabletów jest na rynku sporo i dla nie jednego grafika poważnym dylematem jest to jaki tablet graficzny wybrać. Postaramy się choć trochę pomóc.

Jaki tablet graficzny wybrać? Rodzaje tabletów

Tablety graficzne zasadniczo dzielą się na dwa rodzaje. Pierwszym są tradycyjne tablety z piórkiem rysującym i dwoma przyciskami odpowiadającymi przyciskom na myszce komputerowej. Ich działanie polega na tym ze rysując rysikiem po tablecie musimy spoglądać na ekran monitora gdyż to tam pojawią się wprowadzane przez nas linie. Powierzchnia tabletu umownie odzwierciedla ekran komputera. Na początku praca z tabletami tego typu może być dość problematyczna. Z czasem jednak można się przyzwyczaić. Z każdym kolejnym rysunkiem nabiera się wprawy i praca staje się bardziej przyjemna.

Drugim typem tabletów jest tak zwany ekran piórkowy. jest to hybryda tradycyjnego tabletu z dotykowym ekranem LCD. Powierzchnia tabletu odpowiada powierzchni monitora już nie umownie a dosłownie. Każda akcja piórkiem po powierzchni tabletu ma swoje odzwierciedlenie na ekranie. Te nowoczesne tablety posiadają oczywiście pewne wady. Główną z nich jest cena, która jest znacznie wyższa od ceny tradycyjnego tabletu graficznego.

Czym różnią się tablety graficzne?

Tablety oprócz wspomnianego w powyższym akapicie rodzaju różnią się głównie parametrami. Kupując swój pierwszy tablet powinniśmy zwrócić uwagę na takie rzeczy jak powierzchnia robocza tabletu oraz współczynnik proporcji. Wiadomo, że im większa powierzchnia tabletu tym lepszy komfort pracy. Tablety różnią się także tak jak ekrany telefonów rozdzielczością. Tutaju również im większa wartość tym lepiej.

Warto również zwrócić uwagę na parametry związane z piórkiem. Różnią się one wysokością odczytu, częstością próbkowania oraz czułością nacisku piórka na ekran. Wszystkie te elementy mają istotny wpływ na możliwości danego tabletu.

Dodatkowe funkcje w tabletach

Tablety graficzne mogą być również wyposażone w szereg dodatkowych funkcji oraz elementów wyposażenia. Zastanawiając się nad kupnem konkretnego modelu sprawdźmy przyciski funkcyjne, obecność tzw. touch ring czy dodatkowe piórka w zestawie. Warto również sprawdzić w jakie dodatkowe złącza został on wyposażony.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here