Dokonywanie zapłaty z rachunku VAT

0
1214
Dokonywanie zapłaty z rachunku VAT

Z pewnością większość ludzi spotkała się kiedyś z takim pojęciem jak podatek VAT. Podatek VAT (z angielskiego value-added tax), czyli podatek od towarów i usług, jest daniną na rzecz państwa, której wartość jest doliczana do wartości netto transakcji kupna-sprzedaży. W związku z tym dotyczy ona zarówno sprzedawców, jak i nabywców towarów oraz usług.

Przechodząc dalej, warto wspomnieć, że każdy przedsiębiorca, będący właścicielem konta bankowego, które zostało założone w celu działalności gospodarczej, jest równocześnie posiadaczem rachunku VAT. Co więcej, rachunki takie są automatycznie zakładane przez banki, więc przedsiębiorcy nie muszą się już tym przejmować. Przepisy te obowiązują w Polsce od 1 lipca 2018 roku.
Jakich opłaty można więc dokonać z rachunku VAT? Opłaty takie są rzecz jasna ograniczone, do roku 2018 zaliczała się do nich tylko między innymi zapłata podatku VAT do urzędu skarbowego, kwoty VAT z faktury kosztowej, ściągnięcie egzekucyjne w przypadku posiadania zaległości, zwrot kwoty podatku VAT w określonych przypadkach oraz innego rodzaju dodatkowe płatności. Ten katalog został rozszerzony w 2019 roku. Do wyżej wymienionych zostały dodane między innymi

VAT w tym od importu towarów, CIT, PIT, podatek akcyzowy oraz jego przedpłaty, należności z tytułu składek społecznych, należności celnych a także odsetek za zwłokę od tych należności.
Istnieje również możliwość dokonania zbiorczej zapłaty w mechanizmie podzielonej płatności wielu faktur wystawionych przez jednego dostawcę lub usługodawcę w pewnym okresie czasu.

Skąd pochodzą środki zgromadzone na rachunku VAT? Jest to również dokładnie określone. Mogą one pochodzić z wpłat w mechanizmie split payment (tak zwanego mechanizmu podzielonej płatności), przeniesienia środków z innego rachunku w tym samym banku, zwrotu kwoty VAT wynikającego z wystawionej przez dostawcę faktury korygującej o VAT oraz zwrotu VAT w terminie 25 dni.
Dzięki nowelizacji z 2019 roku rachunek VAT jest obecnie znacznie bardziej elastyczny.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here