Czy sam program antywirusowy wystarczy? Jak chronić komputery przed zagrożeniami?

0
1075
Czy sam program antywirusowy wystarczy? Jak chronić komputery przed zagrożeniami

Rozwój sieci informatycznych sprawia, że rozwija się równolegle również ich ciemna strona. Ataki hakerskie są na porządku dziennym. Kryją się w poczcie elektronicznej, portalach społecznościowych, czy w postaci bezpośrednich ataków na strony internetowe. Jak w takim razie można chronić komputer przed zagrożeniami? Czy program antywirusowy to wystarczająca ochrona? Firmy IT prześcigają się w tworzeniu oprogramowań dedykowanych dla firm, gdzie kwestiom bezpieczeństwa poświęca się najwięcej uwagi. Co jeszcze można zrobić dla ograniczenia ryzyka utraty danych?

Czy wbudowany pakiet antywirusowy wystarczy?

Na komputerach z systemem Windows mamy do dyspozycji ochronę w postaci Windows Defender. Jest ona w stanie wychwycić wiele zagrożeń i skutecznie je zneutralizować. Posiada również skaner, dzięki któremu można sprawdzić czy na dyskach nie znalazło się złośliwe oprogramowanie. Oczywiście nie wykrywa wszystkich zagrożeń zwłaszcza, jeśli nieostrożnie poruszamy się po sieci. Dlatego wiele firm decyduje się na dodatkowe programy antywirusowe, które chronią w trakcie korzystania z sieci i informują o realnych zagrożeniach związanych z aktywnością w niektórych witrynach. Do niektórych blokują również dostęp. Warto wiedzieć, że trwałe wyłączenie zintegrowanego z systemem Windows Defendera kosztuje więcej pracy, gdyż należy wyłączyć poszczególne reguły. Samo zamknięcie nie wystarczy, gdyż uruchomi się przy kolejnym zalogowaniu. Jednak jego praca nie przeszkadza w korzystaniu z dodatkowego antywirusa. Jak wiadomo każdy program antywirusowy ma pewne luki, powstają nowe definicje i poprawki i aktualizacje, a skoro można jednocześnie użytkować wbudowany i dodatkowy, to można poczuć się bezpieczniej przynajmniej teoretycznie, gdyż należy pamiętać o podstawowych zasadach, które chronią przed infekcją komputera.

Bezpieczne korzystanie z sieci, czyli uważne korzystanie ze skrzynki e-mail

Bezpieczne korzystanie z sieci

Choć firmowe komputery stworzone są do pracy w ramach stworzonego systemu, to jednak umożliwiają dostęp do sieci poprzez wyszukiwarkę. Niezależnie z jakiej poczty e-mail się korzysta jest się narażonym na różnego rodzaju ataki i próby wyłudzenia danych. Firmy szczególnie powinny uważać na fałszywe maile zawierające błędy i linki przekierowujące. Oczywiście dobra poczta wiele takich wiadomości automatycznie kieruje do SPAMU jako potencjalnie szkodliwe. Jednak nie znaczy to, że nie należy być uważnym. Warto przy wątpliwościach zawsze spojrzeć w pasek adresu nadawcy, po którym często można zorientować się, że wiadomość nie pochodzi od tego właściwego. Bezwzględnie nie można klikać w żadne linki ani pobierać żadnych załączników, jeśli nie znamy nadawcy. W przypadku wysyłania ważnych wiadomości e-mail należy korzystać z kodu zabezpieczającego TLS, który umożliwia zaszyfrowanie wiadomości. Dzięki temu osoby postronne nie mają do nich bezpośredniego dostępu.

Portale społecznościowe również narażone są na ataki

Któż nie przeglądał w pracy Facebooka albo innego portalu społecznościowego? Niestety takie praktyki bywają zgubne, zwłaszcza, jeśli klikniemy w link posłany nam od rzekomego znajomego. Wtedy nieszczęście gotowe. Komputer zostanie zainfekowany, a znajdujące się w pamięci dane mogą łatwo zostać przejęte. Dlatego zapamiętywanie haseł, choć przydatne nie jest najlepszym pomysłem, gdyż nasze dane w razie ataku hakerskiego są od razu podane jak na tacy. Z tego samego powodu należy unikać publikowania treści poufnych czy przesyłania ich do znajomych poprzez portale społecznościowe. Do przesyłania dokumentów należy używać zawsze poczty elektronicznej i zaszyfrowanej wiadomości.

Pomoc firmy zewnętrznej może być kluczowa

Pomoc firmy zewnętrznej może być kluczowa

Co dzień pojawia się wiele nowych zagrożeń w sieci, których nie jesteśmy świadomi. Dlatego uważne korzystanie z Internetu jest tak istotne. Oczywiście można by odłączyć się od sieci, ale jaki miałoby to sens, kiedy większość kontaktów prywatnych i biznesowych odbywa się za jej pośrednictwem? Korzystanie z usług jednej z firm IT w ramach  outsourcingu może pomóc rozwijać technologię informatyczną i świadomość pracowników. Mogą odbywać się okresowe szkolenia, na których można usłyszeć informacje o nowych zagrożeniach i o tym, jak się przed nimi bronić.

Większość zagrożeń w funkcjonowaniu systemu komputerowego związanych jest przede wszystkim z codziennym korzystaniem z sieci i narażeniem na ataki. Aby je ograniczyć nie wystarczy korzystać z programu antywirusowego. Trzeba również pamiętać o regularnych aktualizacjach systemu, które bardzo wpływają na bezpieczeństwo.

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here